islam w œwietle koranu i sunny jak rozumieli go salaf
podstawy islamu żydzi chrzeœcijanie historia islamu download ksišżki linki innowacje w islamie kobiety w islamie sunnah manhaj aqiidah allah wiara

 


W Imię Boga, Miłosiernego, Litościwego

Zakaz spożywania wieprzowiny

źródło:
Broszurka wydana przez 'Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich' [www.islam.org.pl]

Allah objawił w Koranie:

"O wy, którzy wierzycie! Jedzcie dobre rzeczy, którymi was obdarzyliśmy i dziękujcie Bogu, jeśli go czcicie! On zakazał wam tylko: padliny, krwi i mięsa wieprzowego i tego co zostało złożone na ofiarę czemuś innemu niż Bogu...".
(Koran, 2:172-173)

"Zakazane wam jest: padlina, krew i mięso świni; to, co zostało poświęcone na ofiarę w imię czegoś innego niż Boga; zwierzę zaduszone, zabite od uderzenia, zabite na skutek upadku, zabite na skutek pobodzenia i to, które pożerał dziki zwierz - chyba, że zdołaliście je zabić według rytuału - i to, co zostało ofiarowane na kamieniach...".
(Koran, 5:3)

"Powiedz: ja nie znajduję w tym, co mi zostało objawione, niczego zakazanego dla człowieka w jego pożywieniu z wyjątkiem tego, co jest martwe, albo rozlanej krwi, albo mięsa świni, bo to jest obrzydliwe - albo tego co zostało złożone na ofiarę czemuś innemu niż Bogu..."
(Koran, 7:145)

"On wam zakazał tylko: padliny, krwi i mięsa wieprzowego oraz tego, co zostało złożone w ofierze czemuś innemu niż Bogu...".
(Koran, 16:115)

W Koranie Allah zabrania spożywania mięsa wieprzowego. Zatem ktoś może zapytać: Dlaczego Bóg miał by zabraniać jedzenia wieprzowiny? Co kryje się za tym zakazem? Muzułmanie przestrzegają tego zakazu przede wszystkim dlatego, że jest on zakazany przez Boga Jedynego. I myli się ten kto myśli, że trzeba najpierw wiedzieć dlaczego, a potem spełniać nakaz. W cel wyjaśnienia podajemy przykład cudzołóstwa, które jest zabronione we wszystkich religiach... Niektórzy myśleli, że powodem zakazu była obawa przed pozamałżeńską ciążą, dziećmi cudzołóstwa; lub obawa przed chorobami... Kiedy nauka wykryła antykoncepcję sądzono, że zakaz stał się nieaktualny, co oczywiście jest błędem. Muzułmanin natomiast nie zbliża się do tego i czyni tak dlatego, że Allah tego zabronił. A więc podstawą zakazu jest Słowo Boże, które jest ponadczasowe.

Znajomość szkodliwości działania mięsa wieprzowego jest więc tylko czynnikiem zachęcającym do posłuszeństwa i przestrzegania tego zakazu. Zatem możemy teraz przedstawić kilka informacji naukowych na temat mięsa wieprzowego:

Świnia wydala tylko 2% kwasu moczowego z organizmu- 98% tego związku pozostaje w jej tkankach. Nadmiar kwasu moczowego w organizmie człowieka jest przyczyną wielu chorób, np. dna moczanowej, kamicy nerek.

Mięso wieprzowe jest również źródłem zakażenia:

"Trichinella Spiralis " (włośniem kręty)

Pasożyt ten występuje tylko u świń i dzików i różni się od innych pasożytów (występujących np. u krów) tym, że larwy włośnia nie niszczy proces gotowania lub smażenia. " Trichinella Spiralis " powoduje:

1- zapalenie błony śluzowej jelit " wrzodziejące"
2- zatrucie pokarmowe,
3- zaburzenia metaboliczne,
4- zmiany skórne,
5- zapalenie naczyń na tle immunologicznym.

Osoby, u których doszło do osiedlenia się larw włośni w mięśniach (mięśniach pomocniczych w oddychaniu) zapadają na duszności i choroby nie można już wyleczyć, co w konsekwencji prowadzi do śmierci. Ktoś może powiedzieć, że nowoczesna nauka potrafi izolować i zabić włośnie kręty z mięsa wieprzowego. Odpowiedź jest jedna: tylko u tych świń, które są wyhodowane i gotowane sposobami naukowymi.

"Taenia Solum"

Pasożyt powoduje zaburzenia trawienne, biegunkę, zaparcia, bóle głowy, brak apetytu.

Mięso wieprzowe jest również powodem wielu chorób, tj.:

a) Human Cysticerusis - atakuje tkankę mózgową, serce i oczy.
b) Eryspeloid - Powoduje wysoką temperaturę, zapalenie węzłów chłonnych, wywołuje drgawki,
c) Entamebu.
d) Balantidum Coli.

Niemieccy badacze odkryli w mięsie wieprzowym nowe białko - Sutoxin, które wywołuje wiele chorób alergicznych, tj. astmę, bóle stawów. Badania udowodniły ponadto obecność:

ˇ substancji "mukopolysic ", substancji bogatej w siarkę, która jest czynnikiem wywołującym choroby stawów,

ˇ duże stężenie hormonu Wzrostu (GH), co prowadzi do deformacji tkanki organizmu,

ˇ substancji, która eliminuje z organizmu człowieka witaminy E i A powodując hipowitaminozę,

ˇ substancji, która upośledza funkcje układu limfatycznego człowieka,

ˇ cholesterolu, którego nadmiar we krwi człowieka jest przyczyną różnych chorób m.in, miażdżycy.

To co zostało wyżej wymienione stanowi naukowy punkt widzenia na temat mięsa wieprzowego. Ale jak wspomnieliśmy wcześniej, dla Muzułmanina podstawą zakazu jest Słowo Boże, a nie poznanie przyczyn. I to nazywa się "posłuszeństwem". A czy "posłuszeństwo" nie jest sprzeczne z uznaniem rozumu w Islamie? Oczywiście, że nie.

Islam nakazuje człowiekowi, by przekonał się o istnieniu Boga, o tym czy Koran jest rzeczywiście, słowem Bożym i czy Muhammad (a.s.) jest prorokiem Boga. Jeżeli człowiek uwierzy w to, wówczas wiara wymaga absolutnego posłuszeństwa Bogu. Podamy następujący przykład: osoba, której ufasz i wiesz, że nie kłamie, wychodzi z pewnego pomieszczenia i mówi: "nie wchodź tam, bo grozi Ci niebezpieczeństwo". Jeśli posłuchasz jej, jesteś uratowany, a jeśli nie- być może zginiesz.

Na koniec należy dodać, że mięso wieprzowe zabronione jest także w Biblii (III Mojż. 11; 7-8) a sam Jezus (PZN) powiedział: "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać Zakon albo Proroków, nie przyszedłem rozwiązać lecz wypełnić" (Ew. Mat. 5; 17).

Tak więc, wieprzowina jest zabroniona w Judaizmie, wg Kazania Ksiąg, w Chrześcijaństwie, ponieważ Jezus nie zniósł tego prawa oraz w Islamie.


Jak podaje szwedzka gazeta "Uppsala Nya Tidning", w wieprzowinie odkryta została nowa zakaźna bakteria zwana Yersina.

"Każdego roku choruje 600 osób po zakażeniu bakterią Yersinia. Większość to dzieci, najczęstszym okresem zakaźnym są miesiące letnie. Wiedza o drogach zakaźnych nie jest ustalona, lecz naukowcy wiedzą że bakteria ta występuje u świń.

Objawy to bóle żołądka, ból gardła, chroniczne problemy stawów, gorączka, rozwolnienie. Objawy trwać mogą do 2-3 tygodni. Mogą zostać błędnie zdiagnozowane jako zapalenie ślepej kiszki.

W odróżnieniu od wielu innych bakterii, Yersinia rozmnarza się w niskiej temperaturze [takiej jak w lodówce].

Bakteria ta występuje u 25-60 procent świń w krajach nordyckich. Badania duńskich świń wskazują jednak że bakteria występuje u 100 procent świń." (źródło: www.unt.se)

 

:warszawa:   :jerozolima:   :kair:   :dubai:   :tajmahal:   :saba:   :medyna:   :mekka:
w   w   w   .   p   l   a   n   e   t   a   i   s   l   a   m   .   c   o   m