islam w świetle koranu i sunny jak rozumieli go salaf
podstawy islamu żydzi chrześcijanie historia islamu download ksišżki linki innowacje w islamie kobiety w islamie sunnah manhaj aqiidah allah wiara

 


W Imię Boga, Miłosiernego, Litościwego

Dzieci z nieślubnego związku, przed przyjęciem Islamu

Autor: Szeich Muhammad `Umar Bâzmûl
(wykładowca na uniwersytecie Umm ul-Qurâ w Mekce)
Streszczone tłumaczenie z rozmowy telefonicznej z Szeichem z dnia 1423/5/20.
Źródło: www.salafitalk.net
Tłumaczył: Abu Anas bin Marian

Pytanie: Mężczyzna i kobieta żyją ze sobą, bez ślubu jako niewierni.  Następnie oboje przyjmują Islâm i biorą ślub [zgodnie z prawami Islamu]. Gdy przyjmują Islam, kobieta jest w ciąży, czyli zaszła w ciążę zanim przyjęli Islam i zanim wzięli ślub. Czy dziecko to [które ma się narodzić] uznawane będzie za ślubne dziecko jej męża?  A dzieci które narodziły się im zanim przyjęli islam?

Szeich Muhammad `Umar Bâzmûl: Czy w świetle obyczajów ich ludzi uznawani byli za małżeństwo? (ie. Common-law marriage)

Pytający: Nie, jedynie chodzili ze sobą, jak chłopak z dziewczyną.

Szeich `Umar Bâzmûl: Jeżeli uznawani byli by za małżeństwo zgodnie z obyczajami ich społeczeństwa, nawet bez kontraktu małżeńskiego i ceremonii ślubnej, to uznawani byli by za małżeństwo po tym jak przyjęli Islam, bez potrzeby [wznowienia] ceremonii ślubnej [po przyjęciu Islamu], lecz w tym przypadku tak nie jest.  Islâm honoruje wszelkie kontrakty zawarte w dżahiliji (przed islamem), czy są to kontrakty pisemne czy też przyjęte przez tradycję.  Gdy ludzie żyją w ten sposób w tym kraju, to dziecko uznawane jest jako ślubne dziecko, czy nie?

Pytający: Tak, jeśli chodzi ci o to czy dziecko przyjmuje nazwisko ojca czy nie.  Większość dzieci w takiej sytuacji przyjmuje nazwisko ojca, a społeczeństwo uznaje ojca jako prawnego ojca tego dziecka.

Szeich `Umar Bâzmûl:  OK, w tym przypadku, dziecko to uznawane jest jako ślubne dziecko tego mężczyzny, po tym jak przyjmują Islam.  Muszą jednak wziąć ślub po przyjęciu Islamu. Dziecko uznawane było jako syn tego mężczyzny przed Islamem, i będzie także uznawany jako jego syn po przyjęciu Islamu.  Islamskie prawa względem nieślubnego dziecka, mają moc jedynie po tym jak ludzie przyjęli Islam.  Dziecko, które się jeszcze nie narodziło, oraz dzieci, które narodziły się zanim przyjęli Islam, uznawane będą za ślubne dzieci tego mężczyzny.  To wydaje się być właściwym zrozumieniem, a Allâh wie najlepiej.

Przeczytaj także:
> Nieślubne dziecko w Islamie

 

:warszawa:   :jerozolima:   :kair:   :dubai:   :tajmahal:   :saba:   :medyna:   :mekka:
w   w   w   .   p   l   a   n   e   t   a   i   s   l   a   m   .   c   o   m