islam w œwietle koranu i sunny jak rozumieli go salaf
podstawy islamu żydzi chrzeœcijanie historia islamu download ksišżki linki innowacje w islamie kobiety w islamie sunnah manhaj aqiidah allah wiara

 


W Imię Boga, Miłosiernego, Litościwego

Upiększanie się

Peruki, treski, sztuczne włosy

Peruki są zabronione gdyż podchodzą pod kategorię dodawania włosów do swych naturalnych.

"Asma', córka Abu Bakr, przekazała że Wysłannik powiedział: 'Allah przeklął kobietę która dodaje sztuczne włosy, i kobietę która o to prosi.'"
(Sahih Muslim, 24:5295)

Jeżeli jednak kobieta nie ma włosów na głowie, jeżeli jest na przykład łysa, to może użyć peruki aby zasłonić swą skazę, gdyż usuwanie skaz jest dozwolone. Przykładem jest że Prorok (sal allahu `alejhi ła sallaam) zezwolił mężczyźnie któremu podczas bitwy odcięto nos, aby nosił protezę wykonaną ze złota. Niemniej jednak upiększanie się to nie to samo co usuwanie skaz. Jeżeli chodzi o usuwanie skaz, to nie ma w tym nic złego. Lecz jeżeli nie chodzi o usuwanie skaz, tylko tatuowanie czy depilowanie brwi, to jest to zabronione. Używanie peruki, nawet za zgodą męża, jest także zabronione, gdyż nie można zezwalać na to co Allah zabronił.
(Szeich Ibn Uthaimiin, [www.fatwa-online.com])

Depilowanie brwi

Arabskie słowo "an-nams" oznacza usuwanie włosów z brwi; Jest to zabronione ponieważ Wysłannik Allaha (sal allahu `alejhi ła sallaam) przeklął osobę która usuwa włosy z brwi, oraz osobę która na to zezwala.

"`Abdullah przekazał że Allah przeklął kobiety które tatuują innych i które są tatuowane, te które depilują (brwi) z twarzy i kobiety które robią sztuczne szpary między zębami aby się upiększyć, zmieniając to co stworzył Allah."
(Sahih Muslim, 24:5301)

Depilowanie nóg i włosów z innych części ciała

Dozwolone jest usuwanie włosów (innych niż brwi) z twarzy, nóg i rąk.
(Fataaua al-Lajnah ad-Daaimah lil-Buhooth al-'Ilmiyyah wal-Iftaa., - Tom 5, str. 195, Pytanie nr.10896; Fataawa wa Ahkaam fii Sha'r an-Nisaa - Pytanie 40, str. 43 [www.fatwa-online.com])

Obcinanie włosów

Szeich Ibn Baaz powiedział na ten temat: "Nie widzę nic [złego] w przycinaniu włosów kobiet. Zabronione jest całkowite ich golenie. Nie wolno ich golić (z powodu innego niż choroba), ale można je skrócić. Nie widzę nic w tym złego. Niemniej jednak, powinno się je obciąć w sposób który podoba się tobie i twemu mężowi. Powinniście zgodzić się co do tego. Nie powinno to także być w sposób imitujący kobiety niewierzące. Jeżeli pozostawisz je długie, utrudnia to ich mycie i  pielęgnację. Jeżeli włosy są długie i grube i kobieta zetnie je krótko lub ułoży, nie ma nic w tym złego.  Może także obciąć część aby upiększyć się dla siebie samej i dla swego męża.
(Szeich Ibn Baaz, [www.fatwa-online.com])

Zapuszczanie paznokci

Zapuszczanie paznokci jest czymś co sprzeczne jest z Sunną Proroka (sal allahu `alejhi ła sallaam). Powiedział on, 'Istnieje pięć części Fitrah (czystej / dobrej natury) obrzezanie (dla mężczyzn), usuwanie włosów łonowych, przycinanie wąsów, obcinanie paznokci i depilowanie włosów z pod pach.' Nie jest dozwolone aby je zostawić dłużej niż czterdzieści nocy. Dowodem jest Hadis w którym Anas przekazał:

"Zostało nam ustalone, że przycinanie wąsów, obcinanie paznokci, usuwanie włosów z pod pach, golenie włosów łonowych, nie powinno być zaniedbane dłużej niż czterdzieści nocy."
(Sahih Muslim, 2:497, także Sahih Buchari)

Zapuszczanie długich paznokci upodabnia do zwierząt i niektórych niewierzących. Jeżeli chodzi o lakier do paznokci, lepiej jest tego unikać. Należy go bowiem usuwać przed ablucją, gdyż powoduje on ze woda nie dociera do paznokci.
(Szeich Ibn Baaz [www.fatwa-online.com])

 

:warszawa:   :jerozolima:   :kair:   :dubai:   :tajmahal:   :saba:   :medyna:   :mekka:
w   w   w   .   p   l   a   n   e   t   a   i   s   l   a   m   .   c   o   m