islam w œwietle koranu i sunny jak rozumieli go salaf
podstawy islamu żydzi chrzeœcijanie historia islamu download ksišżki linki innowacje w islamie kobiety w islamie sunnah manhaj aqiidah allah wiara

 


W Imię Boga, Miłosiernego, Litościwego

Demony, duchy, dzinny

Potrzebuję znaleźć odpowiedź na pytania:

Co Islam oraz Koran mówi o demonach?
Innym słowy demony w religii Islamu.

Podstawowa sprawa to ta, że w islamie nie istnieje koncepcja upadłych aniołów jak to ma rzecz w religii chrześcijańskiej.
Iblis (szatan) był dzinnem (Koran, 2:34; 7:11-18; 20:116-120), był tym który tak jak w tradycji judeo-chrześcijańskiej przyczynił się do wygnania Adama i Ewy z raju.

Dzinny - są to stworzenia podobne do ludzi ale Bóg je stworzył z bezdymnego ognia (Koran, 38:76). Ludzie są stworzeni z gliny a aniołowie ze światła.

Więc jeżeli mówimy o demonach są to Dzinny, ale Dzinny mogą też być dobre, mogą być muzułmanami, chrześcijanami czy wyznawcami innych religii, lub ateistami. Czasami zły Dzinn może nękać człowieka, może nawet go opętać, dlatego pewnych rzeczy powinniśmy unikać aby nas nie dręczyły.

Dzinny lubią brudne miejsca, dlatego w islamie bardzo ważna jest higiena osobista i czystość w domu. Dzinny mogą także mieszkać w norach w lesie, dlatego prorok Muhammad (pokój z nim) przekazał nam żebyśmy na przykład nie załatwiali się do żadnej nory ponieważ może to być mieszkanie jednego z Dzinnów.

Dzinny mają też inne moce których ludzie nie posiadają, potrafią na przykład poruszać się z ogromną szybkością. Prorok Salomon (pokój z nim) dostał jako dar od Boga możliwość kontroli nad dzinnami, były mu posłuszne (Koran, 27:39).

Jak już pisałem istnieje możliwość opętania przez Dzinna. Taki człowiek jest jak szatan, istnieją też różne sposoby których Prorok Muhammad (pokój z nim) używał wypędzając demony z ludzi. Trzy ostatnie rozdziały Koranu (112-114) działają przeciwko złym mocom, jak również werset tronu (Koran, 2:255).

Dzinny mogą podsłuchiwać rozmowy aniołów w niebiosach i przez to mogą mieć część wiedzy o przyszłości. Prawdziwi magicy, astrolodzy, szamani i.t.p. kontaktują się z nimi i dowiadują się różnych rzeczy, ale to co one im mówią jest zmieszane większością kłamstw. Jako muzułmanie nie możemy szukać kontaktu z dzinnami, i musimy trzymać się od tego z daleka. Jak również zabronione jest nam szukać wiedzy u astrologów, magików czy szamanów.

 

:warszawa:   :jerozolima:   :kair:   :dubai:   :tajmahal:   :saba:   :medyna:   :mekka:
w   w   w   .   p   l   a   n   e   t   a   i   s   l   a   m   .   c   o   m