islam w świetle koranu i sunny jak rozumieli go salaf
podstawy islamu żydzi chrześcijanie historia islamu download ksišżki linki innowacje w islamie kobiety w islamie sunnah manhaj aqiidah allah wiara

 


W Imię Boga, Miłosiernego, Litościwego

Wiara w przeznaczenie

 

Wiara w al-Qadaa' i al-Qadar

Allah stworzył wszystko w odpowiednich proporcjach. Wszystko we wszechświecie dzieje się za Jego wiedzą. Nic nie jest ukryte przed Jego wiedzą.

"On zna wszystko co jest przed nimi, oraz wszystko co jest za nimi , oni zaś nie są w stanie pojąć niczego z Jego wiedzy."
(Koran, 20:110)

Wierzymy że Allah wiedział o zdarzeniach wszechświata przed jego stworzeniem. Allah wie także co czeka każdego człowieka, przed jego narodzinami. Allah zna efekty wydarzeń zanim one zaistnieją. Nie oznacza to że człowiek nie ma własnej woli. Może on wybrać dobro lub zło, prawdę lub fałsz.

Allah rozporządził dobro i zło. Ludzie otrzymują jedno lub drugie przez swój własny wybór. Wszelkie dobro istnieje dzięki Miłosierdziu Allaha, zło pochodzi od nas samych lecz istnieje ono za zezwoleniem Allaha.

"Wszelkie dobro jakie cię spotyka, pochodzi od Allaha. Wszelkie zaś zło pochodzi od ciebie samego."
(Koran, 4:79)

"I rzeczywiście kiedy My Dajemy człowiekowi łaski od Nas, on się w niej raduje. Lecz jeśli spada na niego zło z powodu uczynków które jego własne dłonie wysłały przed siebie, zaprawdę, wtedy człowiek jest niewdzięczny." (Koran, 42:48)

przeczytaj także...
ƒ Tłumazcenie Qadar (wiary w przeznaczenie)
ƒ Czym jest wiara w przeznaczenie

 

 

:warszawa:   :jerozolima:   :kair:   :dubai:   :tajmahal:   :saba:   :medyna:   :mekka:
w   w   w   .   p   l   a   n   e   t   a   i   s   l   a   m   .   c   o   m